Na chrbtoch huculských koní

Vyberte sa do prírody za dobrodružstvom a spoznajte Východné Karpaty. Vyskúšajte si pohodovú turistiku na koňoch. Stopujte spolu s nami vlkov v ich prirodzenom prostredí. Naučte sa viac o ich živote, správaní a dôležitosti vzťahov, ktoré spolu s ďalšími druhmi v prírode vytvárajú. Zažite niečo nové, niečo výnimočné, zažite divokú prírodu.

Zažite nevšedné dobrodružstvo na jedinečných a húževnatých huculských koňoch, ktoré sú priamo späté s územím Východných Karpát. Tieto kone majú pokojný temperament, priateľskú povahu a sú ideálne pre pohyb v lesnom teréne a stopovanie zvierat

Spoznajte tajomstvá a zaujímavosti zo života karpatských vlkov. Dozviete sa napríklad, koľko “slov” potrebujú vlci na bežnú komunikáciu medzi sebou, ako sa to líši od človeka, v akom poradí chodia vo svorke, prečo v lese vyhľadávajú bukvice aj keď ich sami nejedia, prečo zavýjajú a prečo sa nám ľuďom vyhýbajú a stretnutia s nimi sú veľmi vzácne.

Ak budeme mať šťastie, uvidíme rôzne lesné zvieratá a stopy vlka, rysa alebo medveďa. Ukážeme vám ako funguje lesný ekosystém a povieme vám o jeho význame a dôležitosti pre krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú.

Zavedieme vás na severovýchod Slovenska do Východných Karpát, do oblasti nazývanej Nízke Beskydy. Táto oblasť je charakteristická prevažne lesnou krajinou s bohatým výskytom zvierat a nenáročným terénom ideálnym na pešiu turistiku a turistiku na koňoch.

Naše trasy začínajú v obci Suchá od drevenej chatky č. 9 (okres Stropkov) a vedú v miernom stúpaní po starých lesných cestách, bukových lesoch a nádherných karpatských lúkach. Pohybovať sa budeme pohodovým tempom. Na trase si spravíme viacero kratších zastávok s odborným výkladom a urobíme si aj jednu dlhšiu prestávku na občerstvenie.

V prípade záujmu si môžete vybrať niektorý voľný termín z nášho kalendára, alebo po dohode pre Vás vytvoríme nový termín.

Rezervácie jázd: info@tajomnekarpaty.com, alebo 0904 743 162.

Naše trasy

Po vlčích stopách


Cena: 50eur/osoba. V cene sú zahrnuté všetky náklady spojené s organizáciou a zabezpečením exkurzie. V cene nie je zahrnuté poistenie a doprava.

Celkové trvanie: cca 5 – 6 hodín

Počet osôb:

1 – 3 vo veku od 15 rokov (do 18 rokov v doprovode rodiča)

Náročnosť: začiatočník – exkurzia je vhodná aj pre ľudí, ktorí na koni ešte nesedeli.

Stravovanie: vlastné

Dĺžka trasy: cca 17km

Podpora: 10 eur z celkovej ceny tohto produktu je určených na ochranu prírody a zachovanie divočiny ako dar pre neziskovú organizáciu Aevis


Popis: Z gazdovstva pôjdeme na sever hore dolinou až do sedla no tu odbočíme na sever a napojíme sa na žltú turistickú trasu ktorá nás privedie až do sedla Beskydu. Odtiaľ vyjdeme na Beskyd kde sa zastavíme pri lesnom bobrovisku a povieme si niečo o živote bobrov a ich úlohe v prírode. Následne sa vrátime do sedla a zídeme lesom na juh po modrej a tu odbočíme na vlčiu lúku kde si urobíme prestávku a necháme trocha popásť kone. Tu Vám môžeme porozprávať o našom zážitku s vlkmi na tejto lúke. Oddýchnutí sa vrátime späť do sedla a na driečňanský hrebeň, po ktorom zamierime na juh a budeme si všímať pobytové stopy vlkov. Tu si znova urobíme prestávku s výhľadom na dolinu, občerstvíme sa a pokračujeme lesom a lúkami späť do obce Suchá.

Vlčí hrebeň


Cena: 30eur/osoba. V cene sú zahrnuté všetky náklady spojené s organizáciou a zabezpečením exkurzie. V cene nie je zahrnuté poistenie a doprava.

Celkové trvanie: cca 3 – 4 hodiny

Počet osôb: 1 – 3 vo veku od 15 rokov (do 18 rokov v doprovode rodiča)

Náročnosť: začiatočník – exkurzia je vhodná aj pre ľudí, ktorí na koni ešte nesedeli.

Stravovanie: vlastné

Dĺžka trasy: cca 9km

Podpora: 5 eur z celkovej ceny tohto produktu je určených na ochranu prírody a zachovanie divočiny ako dar pre neziskovú organizáciu Aevis


Popis: Zo Suchej sa vydáme na sever hore dolinou po spevnenej lesnej ceste, vyjdeme do sedla kde skontrolujeme prítomnosť vlčích stôp a zamierime na juh po zalesnenom hrebeni kde tak isto budeme sledovať pobytové stopy vlkov. Cesta prechádza rúbaniskom s výhľadom na dolinu Suchej, kde si urobíme prestávku na občerstvenie a porozprávame o vlkoch a ochrane lesa. Cesta pokračuje ďalej lesom a návrat cez lúky späť do dediny.

Hraničiarsky chodník

Cena: 100eur/osoba. V cene sú zahrnuté všetky náklady spojené s organizáciou a zabezpečením exkurzie. V cene nie je zahrnuté poistenie a doprava.
Celkové trvanie: 2 dni
Počet osôb: 1 – 3 vo veku od 15 rokov (do 18 rokov v doprovode rodiča)
Náročnosť: začiatočník – exkurzia je vhodná aj pre ľudí, ktorí na koni ešte nesedeli.
Stravovanie: vlastné
Dĺžka trasy: cca 2 x 22 km
Ubytovanie: pod prístreškom – potrebný vlastný spacák a karimatka
Podpora: 20 eur z celkovej ceny tohto produktu je určených na ochranu prírody a zachovanie divočiny ako dar pre neziskovú organizáciu Aevis

Popis: Začíname najneskôr o jedenástej do poludnia. Zaberie to nejaký čas kým osedláme kone a upevníme na nich všetko potrebné na dva dni a prenocovanie pod širákom. Vyrazíme na sever dolinou Suchej cez sedlo pod Beskydom, na Beskyd. Ďalej budeme pokračovať po hranici cez Kút až do sedla nad Čertižným. Tu si urobíme zastávku na bobrovisku a porozprávame si o tom ako bobre menia krajinu, aký neoceniteľný vpliv na ňu majú. Necháme popásť kone a niečo prehryzneme aj my. Ďalej sa vydáme po hranici, prídu strmé úseky kde bude potrebné odľahčiť kone a ísť chvíľu pešo. Ďalej znova na koni, zopár zarastených úsekov kde opäť radšej zostúpime z koní. Zásoby vody si doplníme v pramenisku rieky Laborec. Ďalej po hranici lesom kde sa zastavíme na vojenských cintorínoch z I. sv. vojny. Potom dorazíme k haburskému rašelinisku, porozprávame si o tom ako asi mohla vyzerať príroda v časoch keď sa tu voľne pásli veľké kopytníky ako zubre, pratury a divoké kone a ako menili krajinu. Okolo siedmej večer dôjdeme do cieľa našej trasy, ktorý sa nachádza na Poľskej strane v oblasti Jasiel. Tu prenocujeme v stanovom táborisku s ohradou pre kone. Návrat domov po tej istej ceste. Doba návratu v závislosti od času vyrazenia, čistá jazda bez prestávok zaberie cca 6 hodín.

Úvodná jazda

Cena: 10eur/osoba. V cene sú zahrnuté všetky náklady spojené s organizáciou a zabezpečením exkurzie. V cene nie je zahrnuté poistenie a doprava.
Celkové trvanie: cca 1 hodina
Počet osôb: 1 – 3 vo veku od 3 rokov (do 18 rokov v doprovode rodiča)
Náročnosť: začiatočník – exkurzia je vhodná aj pre ľudí, ktorí na koni ešte nesedeli, tiež je vhodná pre deti.
Stravovanie: vlastné
Dĺžka trasy: cca 1-3km
Popis: Jedná sa o krátku jazdu hore dedinou a dolinou, vhodnú pre tých, ktorý si to chcú len vyskúšať. Tiež je vhodná na vozenie detí. Deti do 15 rokov sa môžu viesť ťahané na vôdzke.

Dobrá rada: odporúčame vám zobrať si pevnú obuv, dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom alebo košeľu, šiltovku, teplé oblečenie pre prípad chladného počasia, pršiplášť, vodu na pitie a doklad totožnosti. Neodporúčame vám brať si so sebou na exkurziu psov.

Náhradný plán: v prípade nepriaznivého počasia (v horúčavách alebo za silného dažďa) je možné presunúť exkurziu na iný termín.

Termín:od začiatku apríla do konca októbra na základe rezervácie – zavolajte na telefónne číslo 0904 743 162 alebo napíšte na info@tajomnekarpaty.com.

Odchod: Tak aby sa stihol návrat pred zotmením, podľa vybraného produktu a jeho dĺžky trvania. Vždy z obce Suchá, od chatky č. 9.